BLOG

1. Idea

Wszystko ma swój początek w myśli człowieka. Czy jest to projekt nowej szczoteczki do zębów, czy też zaawansowanej technologii informatycznej. Umysły kreatywnych ludzi wytwarzają dziennie setki, a nawet tysiące pomysłów będących odpowiedzią na problemy z jakimi borykają się jednostki, rodziny, firmy, społeczeństwa czy wreszcie ludzkość jako całość. Od pojawienia się pierwszej idei w umyśle projektanta do w pełni funkcjonalnego produktu prowadzi długa droga, angażująca pracę wielu specjalistów z danej dziedziny. Wszystkich tych ludzi łączy jeden cel – stworzenie czegoś wartościowego, spełniającego początkowe założenia, realizującego zamierzone cele, produktu który przyniesie satysfakcję i spełni oczekiwania tych, którzy będą z niego korzystali ku swojej wygodzie i bezpieczeństwu. Tak też narodził się system Monit24. W marcu 2005 roku w wyniku dyskusji analityka systemowego, administratora systemów i ekonomisty powstał pomysł, którego realizacja miała zaspokoić potrzebę monitorowania działania systemów internetowych wysokiej dostępności. Powstała wówczas lista surowych wytycznych i warunków jakie taki system powinien spełniać aby gwarantować ciągłość monitorowania usług internetowych i funkcjonalności niezbędne do natychmiastowej reakcji na zdarzenie.

2. Projektowanie

Już w miesiąc po narodzinach idei, powstał pierwszy prototyp systemu, spełniający podstawowe założenia i funkcjonalności. Ten protoplasta dzisiejszego, kompleksowego systemu Monit24, zawierał się w mniej niż 1000 linii kodu. To wystarczyło aby testowo uruchomić usługę i zbierać informacje na temat dalszych wymagań systemowych i weryfikować dotychczasowe założenia. Taki typ projektowania nazywany jest "prototypem z odrzuceniem" i należy do dziedziny koncepcji z zakresu inżynierii oprogramowania. Faza projektowania ostatecznej postaci systemu zakończyła się w sierpniu 2005, a więc niecałe pół roku po powstaniu prototypu. Szkielet zaprojektowanego systemu opierał się o relacyjną bazę danych (37 tabel), replikowaną pomiędzy kilkoma serwerami z użyciem technologi multi-master. System podzielono na kilka obszarów z których możemy wyróżnić: centrum monitoringu, stacje monitorujące, panel klienta, panel administratora. Rdzeń planowanego systemu stanowiła aplikacja centrum monitoringu składająca się z kilku równolegle pracujących procesów współdzielących zasoby pamięci. Do zakodowania wymaganych funkcjonalności w samym centrum monitoringu potrzebne było stworzenie ponad 4 tysięcy linii kodu plus użycie 18 zewnętrznych modułów dostarczających gotowych rozwiązań. Całość systemu została zaprojektowana pod kątem implementacji w obiektowym języku programowania. Na sam rdzeń produktu składało się ponad 30 klas z ponad 20 współdziałającymi instancjami w kilku niezależnych procesach.

3. Produkt

Rok 2006, wynikiem pracy kilkuosobowego zespołu po ponad 12 miesiącach jest produkt spełniający wymagania stawiane przez usługodawców hostingowych utrzymujących w swojej infrastrukturze strony i pocztę wielkich korporacji, banków i portali internetowych, gwarantując z pomocą systemu Monit24 poziom usług SLA 99,999%. W 2007 System jest na tyle dojrzały że zostaje wdrożony w firmie K2 – lidera w dziedzinie hostingu zarządzanego wysokiej dostępności, na potrzeby monitoringu krytycznych zasobów i utrzymywanych ponad 40 serwisów, w tym: Coca-Cola, AIG, NOKIA, Fuji, Pracuj.pl, Hoopla.pl, LINK4. Dzisiaj, system Monit24 monitoruje ponad 700 serwisów internetowych, a do końca roku 2008 monitorowane będzie ponad 50 tysięcy usług za pośrednictwem operatorów hostingowych. Współpraca biznesowa z naszymi partnerami umożliwia ciągły rozwój koncepcji, wprowadzania nowych funkcjonalności, oraz ekspansję na Błękitnych Oceanach polskiego biznesu IT.

System Monit24 składa się z sieci stacji monitorujących, sprawdzających dostępność usług, oraz centrów monitoringu analizujących dane. W lutym 2008 otworzyliśmy kolejne, trzecie, nadmiarowe centrum monitoringu, które w czasie rzeczywistym archiwizuje zbierane dane oraz sprawdza integralność działania całego systemu. Architektura Monit24 pozwala na to, aby dowolna ilość zapasowych lokalizacji czuwała nad stanem całego systemu i w razie potrzeby przejmowała funkcje elementów, które uległy awarii. Pozwala to na zachowanie ciągłości monitorowanych usług i zagwarantowanie wykrywania awarii. Dodatkowo nad pracą systemu, przez całą dobę czuwają administratorzy systemowi Monit24. Dzięki synergii pracy doświadczonych ludzi i nowoczesnej technologi, Monit24 dostarcza wysoką i gwarantowaną jakość usług.

System Monit24 otrzymał nowy wygląd, stworzony przez grafików i webmasterów firmy InGeniousProgrammers.

Dzięki pracy utalentowanych programistów i artystów grupy GB&K Business Solutions, właściciela marki InGeniousProgrammers, możliwe było stworzenie całkiem nowego, innowacyjnego wyglądu strony Monit24.pl . Doszliśmy do wniosku, że tak zaawansowany i kompleksowy system jak Monit24, musi mieć równie kreatywną i ciekawą stronę. Wierzymy że nowy wizerunek Monit24.pl ułatwi Państwu dostęp do informacji o działaniu systemu i jego parametrach.

Poznaj Monit

Jesteśmy firmą polską , od 14 lat zajmującą się badaniem i analizą poprawności i szybkości działania e-usług, systemów informatycznych on-line, aplikacji mobilnych i systemów transakcyjnych. 

Regulamin usługi Monit24.pl

Blog

Aplikacja mobilna G2A w Monit24
14 października 2020
W ostatnim czasie dla naszego Klienta G2A.COM wdrożyliśmy monitoring cyfrowych procesów biznesowych, które badamy 24h/7 dni w tygodniu. Dzięki temu nasz Klient ma 100%...

Nasi klienci

Obecnie monitorujemy kilkanaście tysięcy serwisów internetowych, w tym:

  • Banki i instytucje finansowe
  • Sklepy internetowe
  • Firmy hostingowe
  • Media
  • Agencje rządowe
  • Spółki akcyjne GPW

Wsparcie

Nasi partnerzy technologiczni:
  K2 Internet S.A.
  Oktawave.com

Copyright © 2006-2021 Monit24.pl Sp. z o.o.