BLOG

Pozycjonowanie – słowo-klucz, które pojawia się regularnie na ustach każdego webmastera. Właściciel witryny, dzięki określonym działaniom i mechanizmom, może sztucznie podnieść pozycję w wynikach wyszukiwania. Pierwsze dziesięć, a zwłaszcza najwyższa trójka wyników, są sukcesem samym w sobie, generującym nieporównywalnie większą ilość wejść.

 

Pozycja w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla ruchu generowanego na stronie. Pierwsza strona, a więc dziesięć topowych wyników, zbiera niemalże 95% wszystkich wejść. Jedynie co 20 osoba w poszukiwaniu odpowiedniej witryny przechodzi na drugą stronę wyników i wybiera stamtąd odnośnik. Z badań wynika jedno kuriozum – okazuje się, że miejsce 7. na stronie nie jest wcale lepsze od 9. czy ostatniego z wyświetlanych linków na pierwszej stronie.

 

Wartość topów wyszukiwania nie powinna stanowić dla nikogo zaskoczenia – sami rzadko wędrujemy poza górne wyniki w poszukiwaniu odpowiedzi, firmy czy informacji. Dlatego też, jeśli przedsiębiorstwo przynosić ma profity musi być dobrze widoczne w Internecie, co uzyskać można przez szereg mniej lub bardziej prawidłowych praktyk.

 

Bolesne konsekwencje

Aby utrzymać się na złotej dziesiątce Google firmy spece od pozycjonowania uciekają się do nielegalnych sposobów, licząc na bezkarność ze strony giganta wyszukiwania. Działania stojące w opozycji do reguł Google zostają wcześniej czy później wykryte, a bolesne konsekwencje uderzą we właściciela firmy czy witryny – nie w zatrudnioną firmę pozycjonującą.

 

Stosowanie metod uznanych przez lidera wyszukiwania za niedopuszczalne daje krótkotrwałe sukcesy, na których firma może wiele stracić. Najpoważniejszą sankcją, stosowaną nierzadko wobec nieprawidłowych praktyk, jest usunięcie z listy wyszukiwania. Google służyć ma jako wyszukiwarka, wyświetlająca użytkownikom najbardziej adekwatne wyniki w odpowiedzi na wprowadzone zapytanie. Firmy poprzez niedozwolone działania zaburzają algorytm wyszukiwania, podając internautom błędne wyniki, niepasujące do zagadnienia.

 

Złe metody pozycjonowania

Swego czasu wiele firm opierało podbijanie umiejscowienia w wynikach za pomocą systemów wymiany linków (SWL). Czym więcej odnośników na innych stronach, tym wyższa pozycja w wynikach. Partnerzy biorący udział w zmowie dodają stronę do systemu, umieszczając podane fragmenty kodu innej strony na swojej witrynie. Dzięki temu procederowi możliwe było zyskanie tysięcy dodatkowych odnośników, porozrzucanych chaotycznie na bezwartościowych stronach, np. na farmach linków. Z czasem spektakularne firmy z topów, wykorzystujące nadmiernie SWL, jak RTV Euro AGD czy Fotka.pl, spadały niespodziewanie na kolejne strony wyników, a więc w miejsca zupełnie nieatrakcyjne.

 

Szafowanie linkami w Sieci odbywa się także innymi metodami, np. spamowaniem komentarzy z odnośnikami do swojej strony lub za pomocą automatycznych dodawarek do katalogów tematycznych. Oba rozwiązania znajdują się na liście zakazanych przez Google działań.

 

Krótki żywot w górze wyszukiwania mają też witryny o niskiej jakościowo treści lub nieposiadające jej wcale, bazujące jedynie na wprowadzeniu słów kluczowych. Niedopuszczalne jest stosowanie jako zawartości samych kilkudziesięciu słów kluczowych, składających się na jedną wartość serwisu. Na szybki spadek z topu przygotować powinni się także właściciele witryn, gdzie ponad trzecią część tekstu stanowią powtarzające się słowa kluczowe.

 

Za niezgodne z zasadami uznaje się również konstruowanie stron, gdzie jedna kolumna zawiera poprawną treść – druga stanowi ciąg powtarzających się słów kluczowych. Często frazy pisane pod wyszukiwarkę okalają tekst, umieszczone w takim samym kolorze jak tło. Kamuflaż służy ukryciu pokątnych metod pozycjonowania przed świadomymi czytelnikami. Google nie uznaje także stron, które automatycznie przekierowują na daną witrynę finalną (cloaking pages).

 

Jedno jest pewne – warto decydować się na bezpieczne dla strony metody pozycjonowania, ponieważ tylko one są w stanie przynieść długotrwałe, stałe efekty, niezagrażające samemu funkcjonowaniu witryny.

Pierwszego dnia KRI zaplanowane zostały dwie dyskusje panelowe poświęcone zagadnieniom społecznej odpowiedzialności biznesu. Pierwsza sesja będzie dotyczyła CSR jako elementu strategii firmy, druga natomiast wpływu dobrej komunikacji CSR na wartość spółki. Uczestnikami obydwu debat będą eksperci w tym zakresie. Na koniec części plenarnej, wyłonieni zostaną laureaci Konkursu Złota Strona Emitenta oraz zaprezentowany zostanie Raport, jaki powstał na bazie V edycji Konkursu. Przedstawione zostaną także kryteria szóstej edycji ZSE gdzie system Monit24.pl został użyty do testowania szybkości działania i dostępności serwisów internetowych.


Pełne informacje dotyczące KRI2012 można znaleźć na stronie: http://www.seg.org.pl/seminaria/id,581,iv_kongres_relacji_inwestorskich_spolek_gieldowych_seg.html

Współcześnie domena to mocny element wizerunkowy nie tylko serwisów internetowych i e-sklepów, ale również tradycyjnych firm prowadzących biznes offline. Okazuje się jednak, że wciąż zdarza się, że zapominamy o tak prozaicznej kwestii jak przedłużenie abonamentu domeny.


Prawie cztery lata temu echem w sieci odbiła się skucha wizerunkowa sklepu internetowego Empiku, dla którego domeną promowaną w logotypie był empik.com. Przez nieuwagę domeny nie przedłużono i w internecie pojawiły się zrzuty ekranu prezentujące wspomniany adres, na którym zawisła standardowa parkingowa witryna z linkami reklamowymi. Było to spore potknięcie jednego z największych sklepów internetowych w naszym kraju, które odbiło się na jego wizerunku, ale zapewne również na bieżących transakcjach.


Można by pomyśleć, że kilka lat później takie wypadki nie będą się zdarzały, jednak okazuje się, że w dalszym ciągu możemy spotkać się z „awarią” strony wynikającą z prostego faktu przegapienia wygasającego abonamentu domeny. Nic bardziej mylnego. Osoby handlujące domenami na rynku wtórnym dość często trafiają na zwalniane adresy po przedsiębiorcach, którzy nie dopilnowali przedłużenia ważności adresu swojej wizytówki internetowej. Co więcej zdarza się to również bardzo dużym firmom. Takie przypadki odnotowuje nasza aplikacja monitorująca działanie stron WWW. Zdarzyły się one nawet w naszym zrealizowanym na przełomie stycznia  i lutego br. badaniu serwisów internetowych polskich spółek giełdowych. Sprawdzaliśmy witryny  aż 423 firm notowanych na GPW i prawie 9% awarii było związanych z działaniem DNS, w tym jednym z powodów kłopotów był również brak przedłużenia domeny internetowej. Okazuje się, że nawet obecnie, kiedy coraz bardziej liczy się wizerunek i stała obecność w internecie odpowiednie zarządzanie domenami nie jest kwestią tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. 

Poznaj Monit

Jesteśmy firmą polską , od 14 lat zajmującą się badaniem i analizą poprawności i szybkości działania e-usług, systemów informatycznych on-line, aplikacji mobilnych i systemów transakcyjnych. 

Regulamin usługi Monit24.pl

Polityka prywatności

Blog

Nowa aplikacja mobilna Monit24
06 października 2023
Od wczoraj użytkownicy systemów IOS mogą pobrać z AppStore aplikację Monit24 zarówno na telefony, tablety jak i komputery Mac.Jest to zupełnie nowa wersja, zgodna z...

Nasi klienci

Obecnie monitorujemy kilkanaście tysięcy serwisów internetowych, w tym:

  • Banki i instytucje finansowe
  • Sklepy internetowe
  • Firmy hostingowe
  • Media
  • Agencje rządowe
  • Spółki akcyjne GPW

Wsparcie

Nasi partnerzy technologiczni:
  K2 Internet S.A.
  Oktawave.com

Copyright © 2006-2024 Monit24.pl Sp. z o.o.